Location:

LEONA DOSS ELEMENTARY
7005 Northledge Dr.
Austin, TX 78731

Phone/Fax:

Calls are routed through the front office as to not disrupt classroom instruction. If you leave a message with our front office staff they will be sure to communicate directly with your child’s teacher.

Phone: (512) 414-2365  Fax: (512) 345-0013

We are Doss!

Administration

(left to right)

Tracy Sheridan (Assistant Principal)

Nathan Steenport, Ph.D. (Former Principal)

Hannah Wankel (Assistant Principal)

 Counselors

Natalie Perez (3rd-5th) and Katherine Mydra (PreK-2nd)

Front Office

(top row)  Alfred Ibarra, (Attendance) &  Adriana Amador (Administrative Assistant)

(bottom row) Paula Tomanovich (Nurse) &  Pat Minford (Registrar)

Anchor Team

(top row) Mi-Ae Lee (ESL), Kelley Keenan (Dyslexia Interventionist), Bonnie Lang (Librarian)

(bottom row) Celeste Pustka (Librarian), Xuan Zhou (One World Language (Mandarin)), Sarah Sprague (Dyslexia Interventionist)

(not pictured) Judy Evans (1st-2nd Reading Interventionist), Jennifer Hopper (1st-2nd Math Specialist), Nami Lee (3rd-5th Math Specialist), Cindy Elbrecht (PreK-Kinder Reading Interventionist)

Pre-K Team

(top row) Ashley Buford (TA), Kayla Orsak, Brittany Tolbert (TA)

(bottom row) Angie Bell, Neha Tulsiani (TA), Noel Stein (former teacher)

(not pictured) Marci Adkinson

Kindergarten Team

(top row) Nicole Matheny, Kelly Minick, Macall LaGarde

(bottom row) Madie Keyes, Amanda Ye, Michelle DeLoach

1st Grade Team

(top row) Monica Solis, Kay Smith, Crystal Law

(bottom row) Bonnie Singerman, Patricia Stone, Lauren Turley

(not pictured) Sue Raup, Christine Vrba

2nd Grade Team

(top row) Michelle Bellovin, Nancy Chiu, Megan Koronka

(bottom row) Kristin Biggs, Jessica Keys, Alexandra Wood

(not pictured) Donna Johnson, Heather Miller

3rd Grade Team

(top row) Missy Hillhouse, Renee Francis, Kristen Hyvl, Diane Means, Magaly Devlin

(bottom row) Joahnna La Vallee, Carley Simmons, Brandy Cheung

4th Grade Team

(top row) Sue Beardsley, Bronwyn Baker, Nan-Hee Crawford

(bottom row) Tracey Wolff, Morgan Zamen, Julie Hsieh, PhD

(not pictured) Carole Wiley

5th Grade Team

(top row) Tima Brown, Jodi Hughes, Allison Cardwell

(bottom row) Cindy Tran, Julie Hsieh, PhD, Erin Eichner

Special Areas Team

(top row) Jennifer Carroll (PE), Blake Bartosh (Music), Jennifer Benner (Art)

(bottom row) Bianca Padavick (Music), Seth Johnson (PE), Desiree Burke (Art)

(not pictured) Jennifer Cremeens (PE), Gopa Roy (PE TA), McGregor Dalton (PE TA)

Special Education Team

(top row) Mary Wallace (TA), Pattie McKenzie (TA), Alberto Lacayo (TA), Sarah Kent (Resource)

(middle row) Fayeza Rahman (TA), Majorie Hunter (Life Skills), Kimiyo Maruo (TA), Teona Gall (SCORES)

(bottom row) Melissa Nava (TA), Shauna Goldstein (TA), Denise Bishop (Life Skills), Katherine Young (Resource), Awatef Abu Gassa (TA)

(not pictured) Samantha Cecil (TA), Sameya Afroz (TA), Katherine Amerson (Resource)

Custodians

(left to right) Angelita Melgoza, Miladys Ramirez Castellano, Francisco Vazquez, Irma Cabezas Servin

(not pictured)  Maria Querejeta (head)

Cafeteria

(not pictured) Rose Pardo (head), Genoveva Villa, Guadalupe Soto, Emma Benitiz